Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018

ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ 2-0 Ο Α.Ο ΑΙΔΗΨΟΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΥ ΜΕ ΤΟΝ Α.Ο ΩΡΕΩΝ

Χωρίς να παίξει καλό ποδόσφαιρο, όπως μας έχει συνηθίσει τελευταία, η Αιδηψός κατάφερε και επικράτησε με 2-0 της έμπειρης και δυνατής ομάδας του Α.Ο. Ωρεών στο τοπικό ντέρμπυ για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας Ευβοίας.

Πριν την έναρξη του αγώνα απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα στον Δημήτρη Αθανασίου, νυν παίχτη των Ωρεών και τέως της Αιδηψού,
από τον εκπρόσωπο του Α.Ο. Αιδηψός Στάθη Χασανδρινό, για την προσφορά του στην ομάδα της Αιδηψού.

Η Αιδηψός για ακόμη μία φορά μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να σημειώσει γκολ στο 3 κιόλας λεπτό μετά από σουτ εντός της περιοχής με τον Φώτου Χ. Στη συνέχεια και έως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ακολούθησε ένα κακό και κυρίως κέντρου παιχνίδι με σκληρές μονομαχίες και με την ομάδα των Ωρεών να έχει τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες

στο 18’ με τον Μούστο Ε.,

στο 23’ με δυνατό σουτ του Ένεχ Τζ,

στο 25’ με κεφαλιά του Σταματονικολού Κ. και

στο 27’ με σουτ του Αθανασίου Δ. που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το σκληρό και δυνατό παιχνίδι
συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και από τις δύο πλευρές με την Αιδηψό, ωστόσο, να είναι καλύτερη αφού είχε ευκαιρίες

στο 70’ με καλό σουτ του Αντριάνο,

στο 75’ με το διπλό σουτ του Γοργομάτη και επέμβαση του τερματοφύλακα των Ωρεών Μαυρούτσικο,

στο 43’ με σουτ του Μπίμπαϊ Ι. που έφυγε άουτ και

στο 45’ με σέντρα σουτ και δοκάρι για τον Αναστασιάδη.

Στο 89’ έχουμε την ανατροπή του Γοργομάτη με το διαιτητή να δείχνει τη βούλα του πέναλτι. Το πέναλτι αναλαμβάνει να εκτελέσει εύστοχα ο Μπίμπαϊ Ι. γράφοντας το 2-0 για την ομάδα της Αιδηψού και κλειδώνοντας συγχρόνως τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η τελευταία φάση του παιχνιδιού έγινε στις καθυστερήσεις του αγώνα με σουτ του Τζαφεράι Δ. για τον Α.Ο. Ωρεών με την μπάλα να μην καταλήγει στα δίχτυα του Μιλάνι.

Διαιτητής: Βρακάς Χρ.
Βοηθοί: Τσιφλάκος Προκ., Νέγρης Αβρ.