Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2019

ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΑΙΔΗΨΟΥ ΜΕ 2-0 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΤΑΚΗ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Με τις ιδανικότερες καιρικές συνθήκες και αρκετούς θεατές διεξήχθη το παιχνίδι μεταξύ του Α.Ο. Αιδηψός και του Α.Ο. Νέας Αρτάκης στο γήπεδo «Δημήτρης Ανδρίτσος» για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας Ευβοίας.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν ωραίο ποδόσφαιρο με γκολ, δοκάρια, πολλές καλές φάσεις αλλά και ακυρωθέντα γκολ με την φιλοξενούμενη ομάδα της Νέας Αρτάκης να κερδίζει το ματς με τελικό σκορ 2-0.

Η γηπεδούχος Αιδηψός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κοιτώντας στα μάτια την πρωτοπόρο ομάδα της Νέας Αρτάκης, έχοντας τις πιο κλασικές ευκαιρίες για γκολ κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 70’ όλα έδειχναν ότι η φιλοξενούμενη θα είχε δύσκολο απόγευμα ,όμως η ομάδα της Αρτάκης ανέβασε την απόδοσή της και με την ποιότητα που διαθέτει σημείωσε δύο γκολ σε διάστημα μόλις 3 λεπτών.

Το φιλμ του αγώνα

2’: Επίθεση της Αρτάκης με τον Τσοπάνη να κάνει δυνατό σουτ και να μπλοκάρει ο Κυριακού.

16’: Άλλη μία ευκαιρία για την Αρτάκη με ένα σουτ του Τουρκοχωρίτη που φεύγει ψηλά άουτ.

18’: Σουτ του Α. Στεργίου προς την εστία του Αγριόδημου, ο οποίος και μπλοκάρει.

20’: Μεγάλη ευκαιρία για την Αιδηψό με τον Παπατζίκο να χάνει ανεπανάληπτο τετ-α-τετ αφού πριν ο Τ. Μπίμπαϊ με ωραία πάσα τον έβγαλε απέναντι στον Αγριόδημο, ο οποίος πέφτοντας στα πόδια του επιθετικού της Αιδηψού αποσόβησε το γκολ.

28’: Καλή εκτέλεση φάουλ του Τ. Μπίμπαϊ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

30’: Η Αρτάκη έχει ένα καλό σουτ με τον Βαλκάνο, σώζει ο Κυριακού με διπλή προσπάθεια.

36’: Δοκάρι για την Αιδηψό μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Τ. Μπίμπαϊ, η μπάλα χτυπάει στην οριζόντια δοκό και καταλήγει άουτ.

38’: Ωραία εκτελεσμένο φάουλ από τον Θωμά με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

43’: Ο Α. Στεργίου κάνει ένα δυνατό σουτ προς την εστία του Αγριόδημου που φεύγει άουτ.

45’: Έπειτα από σουτ του Βαλκάνου που αποκρούει ο Κυριακού, ο Καραντάκης με κεφαλιά σημειώνει γκολ, το οποίο ο επόπτης ακύρωσε ως οφσάιτ. Σε αυτό το σημείο είχαμε και τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας.

52’: Δοκάρι για την Αρτάκη έπειτα από σουτ του Τσοπάνη.

67’: Στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά εξ επαφής ο Κωστούλας για την ομάδα της Αρτάκης.

68’: Άλλη μία προσπάθεια του Κωστούλα με το σουτ να φεύγει άουτ.

70’: Ο Ν. Αναγνώστου αστοχεί με σουτ από κοντά καθώς η μπάλα φεύγει ελάχιστα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

77’: Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Θωμά που στέλνει την μπάλα στο γάμα του ανήμπορου να αντιδράσει Κυριακού, 0-1

78’: Ακυρώνεται γκολ του Κ. Φώτου για την ομάδα της Αιδηψού ως οφσάιντ.

79’: Ο Κωστούλας που μπήκε σαν αλλαγή στο Β ημίχρονο με βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνει το 0-2 σφραγίζοντας τη νίκη για την Αρτάκη

Διαιτητής: Βρακάς Χρυσ.
Βοηθοί: Δάλλας Κων., Αργύρης Κων.